Badania Kierowców

Prowadzenie samochodu, czy też innego pojazdu mechanicznego, to duża odpowiedzialność. Mimo, że udaje się przychodzi nam to zupełnie naturalnie, to wypada pamiętać, że prowadzenie pojazdów nie jest zadaniem dla każdego. Istnieje długa lista przeciwwskazań, które dyskwalifikują z możliwości wsiadania za kierownicę. Kto o tym decyduje? Oczywiście lekarze. Bardzo wiele wad uniemożliwia bezpieczne kierowanie samochodem. Zazwyczaj jesteśmy tego nieświadomi, przez co narażamy życie swoje i innych kierujących. Dlatego też, przed przystąpieniem do egzaminów na prawo jazdy lub licencję kierowcy zawodowego, należy przejść konkretne badania.

Badania dla kierowców zawodowych składają się z dwóch podstawowych części. Pierwsza część to psychotesty. Określa się w nich zdolność poprawnego reagowania w w ekstremalnych sytuacjach, percepcję bodźców z otoczenia czy też ogólny stan psychiczny badanego. Nie wolno pomijać tego etapu, ponieważ wiele zaburzeń ciężko wykryć podczas codziennych czynności.

Szczegółowym testom poddaje się także wzrok potencjalnego kierowcy. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to proste badanie wzroku, polegające na odczytywaniu liter z tablicy (czego nomen omen można się szybko nauczyć!) Są to testy innego rodzaju, które sprawdzają wiele elementów. Sprawdza się na przykład szybkość reakcji, widzenie przestrzenne czy też rozróżnianie barw. Badanie takie dają pewność, iż kierowca zawodowy będzie mógł dostrzec wszelkie szczegóły aktualnej sytuacji w ruchu drogowym.

Nie każdy lekarz może przeprowadzać takie badania. Konieczne jest skorzystanie z gabinetu specjalisty, który posiada uprawnienia do wydawania orzeczeń w zakresie zdolności do prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn. W innym wypadku, badania będą zwyczajnie nie ważne. Może to mieć niezbyt ciekawe sytuacje, zwłaszcza podczas nieszczęśliwego wypadku

One Comment

  1. Maciek Wołyń napisał(a):

    Konkretnie chodziіo o badania osób kierujących pojazdami, w tym również uprzywilejowanymi, w ramach wykonywanych obowiązków sіuїbowych. Placówki wykonujące te wszystkie badania korzystają ze zwolnienia z VAT.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Fatal error: Uncaught exception 'wfWAFStorageFileException' with message 'Unable to verify temporary file contents for atomic writing.' in /home/seohosth/domains/enutki.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:47 Stack trace: #0 /home/seohosth/domains/enutki.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(648): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/seohosth/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('synced') #2 {main} thrown in /home/seohosth/domains/enutki.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 47