Alkoholizm u kobiet

5843717961_9e7c678516_mNadużywanie alkoholu przez kobiety wygląda nieco inaczej niż w przypadku mężczyzn. Alkoholizm kobiet różni się zarówno przyczynami, konsekwencjami, jak i sposobem przebiegu. Sam alkohol inaczej wpływa na organizm kobiety, a inaczej na organizm mężczyzny. I choć faktem jest, że to mężczyźni częściej sięgają po napoje wyskokowe, to właśnie kobiety są bardziej narażone na negatywne skutki ich działania.

Taka sama dawka wypitego napoju alkoholowego daje inne stężenie alkoholu we krwi u mężczyzny i inne u kobiety (u kobiety wyższe). Dzieje się tak głównie dlatego, że organizm kobiety w mniejszym stopniu, niż u mężczyzny, składa się z wody. Fakt ten sprawia również, że działanie alkoholu na ciało kobiety jest dużo szybsze, a co za tym idzie kobiety szybciej mogą podupaść na zdrowiu.

Kobiety sięgają po alkohol również z innych powodów niż mężczyźni. Głównymi powodami są: stres, przeżycia traumatyczne, stany depresyjne i lękowe, rozstania, problemy rodzinne, wahania nastroju związane z napięciem przedmiesiączkowym, samotność. Mężczyźni częściej piją, by coś świętować, kobiety natomiast topią smutki w alkoholu.

Zazwyczaj zaczynają pić później niż mężczyźni. Częściej upijają się w samotności, ukrywają swoje picie przed światem. Szybciej można zauważyć postępującą chorobę alkoholową u kobiety, ponieważ to u niej najłatwiej dostrzec fizyczne zaniedbywanie się. Rzadziej wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu, ponieważ mają mniejszą skłonność do podejmowania ryzyka niż mężczyźni.

Ponieważ przyczyny nałogu alkoholowego u kobiet mają podłoże głęboko psychologiczne, niezbędna w jego leczeniu jest psychoterapia. Terapia kobiet uzależnionych niesie za sobą inne trudności, niż w przypadku mężczyzn, ponieważ kobiety częściej odczuwają poczucie winy związane z chorobą alkoholową. Boją się przyznać do problemu i zaniedbań, gdyż obawiają się, że zostaną odsunięte od swoich dzieci. Rzadziej otrzymują wsparcie w terapii od partnera, mężczyźni szybko odsuwają się od kobiet z problemem alkoholowym.

Więcej informacji o wpływie alkoholu na organizm kobiety przeczytasz na portalu ratownik.wortale.net

One Comment

  1. Dawid Bury napisał(a):

    Alkoholizm jest chorobą bardzo demokratyczną dotyka zarówno ludzi młodych jak i ludzi w podeszłym wieku, ludzi o wysokim statusie społecznym jak i tych biednych, wykształconych jak również, tych którzy nie zdobyli wykształcenia, ale przede wszystkim zarówno doświadcza kobiet i mężczyzn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Fatal error: Uncaught exception 'wfWAFStorageFileException' with message 'Unable to verify temporary file contents for atomic writing.' in /home/seohosth/domains/enutki.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:47 Stack trace: #0 /home/seohosth/domains/enutki.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(648): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/seohosth/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('synced') #2 {main} thrown in /home/seohosth/domains/enutki.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 47